Jak szukać pracy zaraz po studiach

Praca jest dzisiaj przez niektórych uważana za towar luksusowy. Stale rosnące bezrobocie nie nastraja optymistycznie zwłaszcza, że rośnie liczba młodych bezrobotnych po studiach, niemogących znaleźć pracy. Czy naprawdę tak jest, że zatrudnienie się w obecnym czasie w dobrej firmie z perspektywami graniczy z cudem? Czy ofert jest tak mało, czy też może trzeba szukać pracy reagując nie tylko na propozycje pracodawców, ale samemu pukając do ich drzwi?

Z pewnością są grupy osób, którym bez problemu udało się trafić na wymarzone stanowisko a jeśli nie na takie to przynajmniej znaleźć pracę w swoim zawodzie, rozwojową i w przyszłości pozwalającą na awans. Jednak przeciwwagę stanowi ogromna liczba osób po studiach, z dobrym przygotowaniem zawodowym, pełnych zapału i chęci do pracy, a mimo wszystko pozostających bezrobotnymi. Jest to sytuacja bardzo niekomfortowa- pozostawać nadal na utrzymaniu rodziców, męża, może żony.

Zniechęcenie w poszukiwaniach narasta tym bardziej, że z każdą odmową, głuchym telefonem, który uparcie nie dzwoni i pustą skrzynką mailową, w jakiej nie pojawiają się odpowiedzi od pracodawców traci się nadzieję i czas. Czas ma duże znaczenie, ponieważ zaraz po studiach, młody człowiek jest gotów do pracy, po dłuższej przerwie pewne umiejętności i wiedza ulatują a to znów sprawia, że po pewnym, czasie nie jest się atrakcyjnym pracownikiem. Co więc zrobić by znaleźć pracę w zawodzie? Z pewnością ważne jest odpowiednie podejście. Wiara w siebie i własne możliwości to podstawa a kolejnym krokiem będzie dokładne zaplanowanie swojej kariery i określenie; co chcę robić, jakie mam umiejętności i kwalifikacje oraz jakie jeszcze mogę zdobyć kompetencje, pozwalające osiągnąć wyznaczony cel.

Jednak nie zawsze dobre planowanie wystarcza zwłaszcza, gdy w konkretnym zawodzie brak ofert a nawet możliwości zatrudnienia. Warto zwrócić też uwagę, że mimo, iż żyjemy w zinternetyzowanej rzeczywistości, to jednak szukanie pracy powinno odbywać się w sposób tradycyjny. Wysyłamy, więc nie tylko CV drogą mailową, ale odwiedzamy firmy. Staramy się osobiście przekonać pracodawcę lub osoby odpowiedzialne za rekrutację. Można też wykorzystać porady doradcy zawodowego.