Warunki zatrudnienia osób nieletnich

Pierwsza praca, niekoniecznie musi być podjęta po ukończeniu osiemnastego roku życia czy w momencie, kiedy mamy dyplom uczelni w kieszeni. Wiele osób niepełnoletnich chce pracować, a pracodawcy mogą zatrudniać takich pracowników na określonych warunkach. Stosuje się w tym zakresie przepisy ustawy mówiącej o tym jak osoby między 16 a 18 rokiem życia mogą być zatrudniane. Kodeks Pracy jasno mówi jak powinien wyglądać stosunek pracy między nieletnim a pracodawcą. I chodzi tutaj nie o przygotowanie do zawodu w formie praktyk, ale o normalną umowę o pracę.

Różnice między osobą pełnoletnią a tą, która nie ukończyła 18-tego roku życia, dotyczą nie tylko odmiennego sposobu ustanawiania urlopów, ale także czasu pracy i wynagradzania. Zatrudnić można w takim układzie osobę po ukończeniu gimnazjum, które posiadają odpowiednie zaświadczenie lekarskie pozwalające na wykonywanie określonego rodzaju zajęcia. To znaczy praca ta nie może stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia takiego pracownika.

W tym punkcie zwraca się również uwagę, że jeśli nie jest to przygotowanie zawodowe a normalna umowa o pracę, mogą to być jedynie lekkie zajęcia, jakie nie będą utrudniać mu dalszej nauki. Dodatkowo, bowiem młodociany jest zobowiązany podnosić swoje kwalifikacje, toteż pracodawca musi mu to umożliwić i dając czas wolny od pracy. Przepisy dokładnie regulują jakie prace są wykluczone z zakresu tych jakie mogą wykonywać nieletni i zatrudniający taką osobę musi się do tego zastosować.

W chwili kiedy małoletni pracownik uczęszcza do szkoły nie może on być zatrudniony dłużej nić 12 godzin tygodniowo a w dni nauki czas ten nie może być większy jak 2 godziny. Natomiast większa swoboda dotyczy dni wolnych od nauki jak ferie czy wakacje, kiedy, małoletniego można zatrudniać przez 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Urlop wypoczynkowy przyznawany w ilości 12 dni roboczych, po upływie 6miesięcy od rozpoczęcia pracy. Podjęcie pracy czy też przygotowania zawodowego w młodym wieku zwiększa szansę zdobycia doświadczenia i ułatwia późniejsze szukanie pracy oraz rozmowę kwalifikacyjną.